Kreatynina (CREA)
Kreatynina jest produktem powstającym na skutek rozpadania się kreatyny, czyli nośnika energii naszych mięśni. Codziennie niewielka część (0,01%) kreatyny zawartej w mięśniach staje się kreatyniną, a potem po przefiltrowaniu przez nerki ulega wydaleniu z moczem. Generalnie stężenie tego składnika jest uzależnione na przykład od płci, masy ciała czy też ilości spożywanego mięsa i takie czynniki trzeba brać pod uwagę przy interpretacji wyniku. Badanie wykonuje się na czczo.
Poziom kreatyniny.
Norma jeżeli chodzi o ten parametr wnosi od 53 do 115 µmol/l w zależności od czynników, o których mowa wyżej.
Kreatynina powyżej normy.
Podwyższona norma kreatyniny może wskazywać na to, że nerki nie wykonują odpowiednio swojej pracy czyli mamy do czynienia z upośledzoną funkcją filtracyjną. Może też chodzić o ostrą albo przewlekłą niewydolność nerek, czy uszkodzenie miąższu tego narządu. Ponadto przyczyną bywa uszkodzenie spowodowane lekami lub toksynami, czy też niedrożność dróg moczowych. Sztucznie podwyższony wynik może być spowodowany wysoką masa ciała lub dietą bardzo bogatą w mięso.
Kreatynina obniżona.
Z kolei zbyt niska kreatynina, która nie występują często, wynika między innymi z głodówek, albo występują przy okazji ciąży.