Leukocyty (WBC)

Leukocyty (WBC).
robertone wrz 17, 2011 kategoria: Morfologia

Popularna nazwa leukocytów to krwinki białe. Wyróżnia się pięć rodzajów krwinek białych a mianowicie: neutrofile, eozynofile, bazofile, monocyty oraz limfocyty. Leukocyty jako grupa pełnią w organizmie bardzo odpowiedzialne zadanie ochrony przed takimi nieproszonymi gośćmi, jak bakterie, wirusy czy też grzyby. Podczas wykonywania badania morfologii głównie sprawdza się całkowitą ilość leukocytów we krwi. Czasami wykonuje się też bardziej specjalistyczne badania czyli tzw. rozmaz, mający sprawdzić ilość każdego poszczególnego rodzaju krwinek.

Norma ilości WBC wynosi 4-10×109/l czyli 4-10tys. w mm3 i jest to wartość odnosząca się do prawidłowego stanu dla osób dorosłych.
Podwyższone leukocyty.

Czasem wzrost liczby leukocytów ponad normę nie musi oznaczać żadnej choroby. Dzieje się tak pod wpływem takich czynników jak palenie papierosów, spożycie posiłku przed badaniem, duży wysiłek fizyczny, ciąża, przegrzanie czy wychłodzenie.
WBC poniżej normy.

Oczywiście istnieją także o wiele poważniejsze przyczyny wzrostu leukocytów a do nich można zaliczyć między : zakażenia bakteryjne, dna moczanowa, nowotwory, czy zażywanie pewnych lekarstw.

Niekiedy ilość WBC utrzymuje się przewlekle blisko dolnej granicy normy, nie jest to jeszcze powód do niepokoju, ale taki stan powinien być poddany obserwacji. W tym wypadku niezbędne są częste badania krwi. Niektóre leki, takie jak stosowane przy chorobach nowotworowych mogą również obniżać poziom leukocytów we krwi. Niskie wartość WBC mogą sugerować uszkodzenie szpiku spowodowane przez różne czynniki a także zakażenia wirusowe czy bakteryjne, toczeń trzewny.

W badaniach należy obserwować nie tylko spadek ogólnej wartości WBC, ale także poszczególnych rodzajów krwinek białych, ponieważ taki stan może być niebezpieczny dla organizmu.